Терапія людяністю і зміцнення соціальної згуртованості одещини

Поточний конфлікт на сході України справив прямий і вкрай негативний вплив на соціальну згуртованість і психологічну безпеку громад. Тисячі українців були змушені змінити місце проживання і роботу, відновлюватися як особистість та ставати частиною нової громади. Сьогодні місцеві мешканці і нові члени громад намагаються разом вирішувати питання відновлення і розбудови миру, але нерідко виникають непорозуміння.

Аби допомогти розвитку навичок комунікації і толерантності для формування спільного бачення майбутнього у жителів Одеси, Благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ» у співпраці з громадськими організаціями і місцевими органами влади проводить заходи з інтегративної терапії громад та зміцнення соціальної згуртованості. Заходи безкоштовні і відкриті для всіх бажаючих, але насамперед, для громадських активістів, волонтерів, соціальних працівників, педагогів і психологів, робота яких пов’язана з миробудуванням і соціальною згуртованістю.

Один з таких заходів відбувся 12-16 квітня в Одесі, який організували Caritas Odessa UGCC в партнерстві з Одеським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і Громадською платформою “Одесситы вместе” за підтримки Форуму Громадської служби миру (forum ZFD). В якості тренера, фасилітатора, запросили Сімона Гройтера (Люцерн, Швейцарія). Учасники знайомилися з інтегративною терапією громад як особливим різновидом соціального діалогу та засвоювали знання та навички, необхідні для проведення зустрічі інтегративної терапії громад (ІТГ) в майбутньому. Це було навчання для активістів, які бажають реалізовувати ініціативи, спрямовані на превенцію і трансформацію конфліктів у місцевих громадах, з метою просування ідей миру і ненасильницького спілкування.

Як зазначив Олекса Стасевич, експерт forum ZFD: «Форум Громадянської служби разом з благодійними фондами, громадськими організаціями і місцевими ініціативами впроваджує проекти, сфокусовані саме на моніторинг та подолання напруги та конфліктних ситуацій у громадах області та у місті Одеса. Тільки завдяки співпраці місцевих організацій  виявляється більше можливостей розробляти та впроваджувати проекти, обмінюватися кращими практиками, ресурсами, створювати платформи для координації».

Інтегративна терапія громад була засновано А. Баретто і полягає в тім, що збираючись в спільному колі учасники спілкування обмінюються власним життєвим досвідом без оцінок щодо почутого ними, без висновків, без порад для тих, хто насмілився поділитись особистими проблемами. Кожна людина розповідає лише про ті історії, що викликані розповідями учасників і ці історії допомагають іншим зрозуміти суть власної проблеми і шляхи її вирішення. Звичайно, не кожному може допомогти те, що допомогло комусь іншому, але завжди із розповідей, можна взяти щось корисне і прийнятне для себе. Ніхто не має права засуджувати те, що сталося з іншим. Ніхто не має права засуджувати погляд і переживання інших.

«Власне йдеться про терапію людяністю, коли люди співчувають стражданням інших, діляться власними переживаннями, допомагають іншим відчути їхню підтримку без розподілу на «своїх» і «чужих». При цьому, на перший план, виходить те, що нас об’єднує. Усі ми насамперед люди, а вже потім носії різних поглядів, віряни тих чи інших сповідань, конфесій, члени тих чи інших політичних об’єднань,пояснює Микола Коваль, співробітник БФ «Карітас Одеса УГКЦ». – Мета таких зібрань лише вираження людського співчуття і обмін особистими історіями, які мають відношення до розповідей, що прозвучали. Реагування може бути також і мовчанка, яка іноді буває доречнішою ніж слова і також є виявом співчуття і розуміння.»

У процесі тренінгу учасники навчалися саме цьому: слухати інших, розуміти інших, не засуджувати, не оцінювати. Ставлячись до іншого як до інакшого себе – зі співпереживанням, з розумінням, з любов’ю. Головний зміст роботи становили не лекції, не інструктажі, а обов’язкове перебування кожного у ролі модератора сесії, який має слідкувати за дотриманням певних, не складник, але обов’язкових правил цієї методики.

Марина Годованюк, фахівець з соціальної роботи ОМЦСССДМ, учасниця тренінгу ділиться своїм досвідом: «Після навчання у квітні я вже провела декілька зустрічей з ІТГ і вражена як добре працює методика, об’єднуючи учасників та виводячи стосунки на новий рівень. Ніхто не «пристає», не повчає, не скеровує  і не командує, учасники допомагають один одному, відчуваючи спільну відповідальність перед нашим сьогоденням і майбутнім. Людські якості кожного з нас розкриваються, примножуються  і посилюються.»

Захід проведено в рамках проекту «Зміцнення соціальної згуртованості» Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ».

 

 

Прес-служба Одеського екзархату

матеріали: Алла Олійник

caritas.odessa.ua