Історія Одеського Екзархату

28 липня 2003 року Синодом Єпископів Української Греко-Католицької Церкви із благословення Папи Римського було утворено Одесько-Кримський екзархат із осідком в м. Одеса. Першим екзархом став преосвященний владика Василь Івасюк. Екзархат охоплював Одеську, Миколаївську, Херсонську і Кіровоградську області та Автономну Республіку Крим.

19 жовтня 2003 року екзарх Василь Івасюк відслужив в Одесі свою першу Архиєрейську Божественну Літургію. 11 грудня 2005 року Блаженніший Любомир Гузар посвятив в місті Одесі храм св. Андрія Первозванного, який став катедральним храмом Одесько-Кримського екзархату.

У 2014 році із причини військового вторгнення російських військ та незаконної анексії Кримського півострова постало питання здійснення душпастирського служіння на окупованих територіях та утворення адміністративно-церковних структур. Саме тому, 13 лютого 2014 року із благословення Апостольської столиці утворено новий Кримський екзархат із осідком у м. Сімферополь. Водночас у Ватикані повідомлено про те, що Святіший Отець, взявши до уваги створення Кримського екзархату УГКЦ, виокременого з дотеперішнього Одесько-Кримського екзархату УГКЦ, та призначення дотеперішнього екзарха Одесько-Кримського владики Василія Івасюка єпархом Коломийсько-Чернівецьким УГКЦ, дав свою згоду на канонічне обрання Синодом Єпископів УГКЦ першого екзарха Одеського, яким став високопреподобний о. Михайло Бубній, ЧНІ, дотеперішній Настоятель монастиря Отців Редемптористів в м. Івано-Франківську та парох парафії Матері Божої Неустанної Помочі, надаючи йому титулярний осідок Thubursicensis-Bure. Так постав ще один новий Одеський екзархат.

Хіротонія новопризначеного екзарха Одеського та адміністратора Кримського відбулася 7 квітня 2014 року в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві, а інтронізація — 12 квітня того ж року в Одесі, у храмі Святого апостола Андрія Первозванного.

З історії катедрального храму
В Одесі греко-католицька парафія з’явилася у 1917 році. Її заснував священик Ілля Кливак, який повертався через Одесу із заслання в Сибіру. Він проводив богослужіння і хотів побудувати храм, але його мрія втілилася лише після смерті — у 1992 році, коли в місті відновили повноцінну греко-католицьку парафію. Настоятель храму підрахував, що близько 10 тисяч одеситів вважають себе греко-католиками, при цьому маленьке приміщення церкви не вміщує і двохсот людей, так що під час богослужінь десятки людей залишаються на вулиці. Громаді вже кілька років обіцяють виділити землю під новий храм, але поки що далі планів та обіцянок справа не йде.

Парафія Святого апостола Андрія Первозванного була заснована у 1993 році, а в 2005 році на вулиці Гімназичній в Одесі було відкрито храм-каплицю Святого апостола Андрія. Приміщення було придбане владикою Василем Івасюком.

Першим настоятелем громади став о. Ігор Тарас. Разом з іншими священниками, такими як о. Віктор Горбацьо, о. Володимир Ждан та о. Руслан Остафій громаду було розвинено до міцної християнської спільноти, а будівлю храму оздоблено іконостасом.

Наступниками о. Ігоря у настоятельскому служінні були о. Руслан Остафій та о. Віктор Прийдун. Сьогодні настоятелем парафії є о. Руслан Остафій.