B Одесі провели конференцію та відкрили виставку до 75-ї річниці Львівського псевдособору: “Нічого таємного, що б не стало явним”

11 червня 2021 року, в Одесі відбулась конференція під час якої відкрили виставку з приводу сумної 75-ї річниці Львівського псевдособору, який оголосив про «ліквідацію» Української Греко-Католицької Церкви шляхом її «возз’єднання» з Російською Православною Церквою.

Експозиція розміщена у приміщенні бібліотеки ім. М. С. Грушевського в м. Одеса. Доповідачами були: д-р Олег Турій, директор Інституту історії церкви і проректор із зовнішніх зв’язків УКУ та д-р Роман Скакун, заступник директора Інституту історії Церкви УКУ.

Захід розпочався зі слова екзарха Одеського владики Михаїла Бубнія. Архиєрей зазначив, що ця конференція має на меті пролити певне світло на ті сумні події, якими хотіли ліквідувати Українську Греко-Католицьку Церкву. «Згадуючи сьогодні цю подію 1946 року, ми бачимо якою насправді була «радянська тоталітарна система». Вона забирала найцінніше, що було у людей – це їхню свободу» – зазначив екзарх Одеський.

Відтак владика Михаїл привітав доповідачів доктора Олега Турія і доктора Романа Скакуна та привітав усіх учасників конференції: «Дуже дякую всім вам, що сьогодні прийшли на цю особливу подію в Одесі. Дякую науковцям, професорам, викладачам, і всім, хто зацікавилися цією виставкою. У цій презентації, через наших доповідачів ви матимете змогу торкнутися тих фактів, які були скриті, які довший час були засекречені, а сьогодні Богу дякувати вони виходять на яв» – завершив архиєрей.

Потім розпочалася презентація виставки «Нічого таємного, що б не стало явним». Доповідачі запрезентували експозицію, яка розповідає про передумови, методи організації й перебіг цієї насильницької акції сталінського режиму та його каральних органів.

В основі експонатів лежать документи й фотоматеріали з фондів Галузевого державного архіву СБУ, Державного архіву Львівської області, Львівського музею історії релігії, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. Пшеничного, а також архіву Інституту історії Церкви.

«Банери демонструють «невдалу імпрезу» цього зібрання у Львові, розписаного наперед та передають штучність організації собору. Документи укладено хронологічно і тематично. Також на банерах представленні різні долі учасників «собору», а також процес відродження Церкви», ‒ розповідають історики.

Після слів доповідачів, усі присутні могли ближче вивчити сумні факти, які презентує виставка. На завершення заходу, владика Михаїл висловив слова подяки усім присутнім, а особливо доповідачам д-ру Олегу Турію та д-ру Роману Скакуну, о. Ігорю Тарасу, сотруднику катедрального храму Святого Андрея Первозванного за організацію заходу та керівництву бібліотеки ім. М. С. Грушевського в Одесі за гостинність і надану можливість провести цей захід подарувавши для бібліотеки альбом і книги на цю тематику від авторів.

До слова, експозиція перебуватиме в бібліотеці ім. М. С. Грушевського до 22 червня, де всі бажаючі зможуть ознайомитись із цими матеріалами.

 

Пресслужба Одеського екзархату

{gallery}stories/14.06.21{/gallery}