Будівництво монастиря

Будівництво монастиря святого Володимира Великого

Отці-василіяни домоглися від місцевої влади виділення земельної ділянки на околиці Херсона під забудову монастиря та церкви. Державний акт на право постійного користування землею посвідчував надання у постійне користування 1,30 гектарів землі для будівництва церкви. Владика Любомир Гузар, на той час Єпископ-помічник Глави Української Греко-Католицької Церкви, 23 вересня 1996 року повідомив Протоігумена Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Віктора Батога про своє благословення і надав підтвердження на існування василіянського монастиря в місті Херсоні. Щоправда, юридично монастир святого Володимира Великого Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні Української Греко-Католицької Церкви було зареєстровано лише 25 травня 1998 року. За Статутом, монастир було створено з метою спільного сповідання християнської віри, освячування душ, наслідування Христа за допомогою євангельських рад, служіння в Греко-Католицькій Церкві за уставом святого Василія Великого. У вересні того ж року Протоархимандрит Василіянського Чину о. Діонісій Ляхович скерував Протоігумену Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Теодозію Янківу листа, у якому, після Генеральної консульти, яка відбулася 29 вересня 1998 року, та після отримання згоди місцевого Екзарха Києво-Вишгородського, на основі приписів церковного права та Василіянських Конституцій надав дозвіл на заснування василіянської резиденції у Херсоні за адресою: м. Херсон, проспект 200-річчя Херсона, 53. Таким чином новозареєстрований монастир офіційно став першою василіянською спільнотою в Південній Україні.

Попри парафіяльну діяльність у самому Херсоні ченцям-василіянам вдалося також організувати ще декілька громад, зокрема у селах Сонячному та Музиківці біля Херсону, в селі Зміївка Бериславського району та в сусідній Миколаївській області – в селі Шевченкове Жовтневого району.

У 2007 році з ініціативи отців-василіян із села Крилос Галицького району Івано-Франківської області до Херсона було привезено у розібраному вигляді дерев’яну церкву. Після двомісячної праці, 3 червня 2007 року, відбулось урочисте відкриття першого і єдиного в Херсоні монастирського дерев’яного храму, який було освячено на честь святих рівноапостольних Кирила і Методія. Урочисту Божественну Літургію очолив владика Василь Івасюк, Екзарх Одесько-Кримський, якому співслужили численні священики Української Греко-Католицької Церкви. У святкуваннях також взяли участь священнослужителі інших християнських конфесій міста та велика кількість монахів-василіян, які прибули з різних куточків України. Слід зазначити, що дерев’яна церква святих Кирила і Методія — сучасна реконструкція храму XVI ст., стиль — галицький. Змайстрована з дуба та смереки та покрита колотим деревом гонтами (понад 10 тис. деталей ручної роботи).

Здавалося б, зроблено багато, проте монахи мали ще одну мрію – власний монастир у Херсоні. Проектні роботи, які розпочались у середині 1996 року, вказували на те, що будівництво вимагатиме багатьох витрат і зусиль. Опісля Блаженніший Святослав підкреслить, що отці-василіни від самих початків наражались на небезпеку бути «висміяними», оскільки не так легко було втілити в життя заплановане. «По-людськи ми розуміли, що своїми силами довершити його – неможливо… Однак силою Божою і любов’ю до Церкви, до Вас та до всіх людей постав цей монастир і цей храм».

Будівництво монастиря святого Володимира Великого почалося у 2009 році, а 26 липня цього ж року було посвячено наріжний камінь під будівництво однойменного храму.

6 грудня 2011 року Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук у рамках візиту до Одесько-Кримського екзархату освятив у Херсоні василіянський монастир святого Володимира Великого, а також звершив Чин благословення хрестів та куполів нового храму. А вже за декілька років, 2 травня 2015 року, Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви у присутності численного духовенства і вірних освятив храм святого Володимира Великого. «Цей храм збудований з любов’ю до людей Херсонщини і для майбутнього України», – наголосив Блаженніший Святослав у своєму слові в день освячення храму.

Сьогодні завдяки старанням монахів-василіян вірні Української Греко-Католицької Церкви мають у Херсоні затишний дерев’яний храм на честь святих рівноапостольних Кирила і Методія та величну церкву святого рівноапостольного князя Володимира.