Прощення – це найпрекрасніший знак милосердя. На загальній аудієнції з Папою Франциском

Роздумування над 51-им псалмом, який також називають латинським словом «Miserere» (помилуй) було темою загальної аудієнції Папи Франциска у середу 30 березня 2016 року, в якій брало участь понад тридцять тисяч прочан з усього світу. Цією аудієнцією Святіший Отець завершив цикл повчань, присвячених милосердю в книгах Старого Завіту. Він наголосив, що кожній людині потрібно прощення, а найпрекраснішим знаком милосердя є прощення.

Йдеться про покаянну молитву, яку випереджує визнання провини, дозволяючи очиститись Божою любов’ю, стає новим створінням, здатним до послуху, стійкості духа і щирого поклоніння Богові.

Цей псалом стосується царя Давида, покликаного Богом пасти люд Божий та вести його стежками послуху Божому законові. Однак, Давид зрадив своєму посланництву через гріх перелюбу і організацію вбивства. Пророк Натан відкрив цареві Давиду його провину та допоміг признатись до неї. «Це була хвилина примирення з Богом через визнання власного гріха – сказав Папа. – Той, хто молиться слова цього псалма, заохочений мати таке ж саме покаяння та довір’я до Бога, які мав Давид, коли навернувся, і хоч був царем, упокорився, не  боячись признатись до провини і виявити перед Господом власну злиденність, однак, будучи твердо переконаним у Божому милосерді». І це не був малий гріх, невелика брехня, адже він вчинив перелюб та вбивство!

 Псалом починається благальними словами: «Помилуй мене, Боже, з милости Твоєї; з великого милосердя Твого зітри мої провини. Обмий мене повнотою від вини моєї, очисти мене від гріха мого» (Пс 51 3-4).

Благання звернене до Господа милосердя, щоб спонуканий такою великою любов’ю, як любов батька чи матері, змилосердився, тобто виявив Свою ласку із зичливістю та зрозумінням, наголосив Його Святість. Це гарячий заклик до Бога – єдиного, що може визволити від гріха. У цій молитві виразно бачимо справжню потребу прощення, виявлену благальними словами: зітри, обмий мене, очисть мене. Єдине, що насправді потрібне в нашому житті – це отримати прощення, звільнитись від зла та його смертельних наслідків. На жаль, у житті багато разів переживаємо подібні ситуації, але в них, насамперед, треба довіряти милосердю.

«Господь Бог є більший від нашого гріха і Його любов – це океан в якому можемо зануритись, не боячись, що будемо переможені. Прощати – означає для Бога дати впевненість у тому, що Він нас ніколи не залишає. Незалежно від того, в чому ми могли б себе звинуватити, Він ще раз і завжди більший від усього», – зазначив Святіший Отець.

Людина, яка молиться цей псалом, шукає прощення, визнає свою провину, а визнаючи її, віддає честь Божій справедливості та святості. А потім просить ласки й милосердя. Псалмоспівець довіряє  Божій милості, знає, що Боже прощення є дійовим у найвищому ступені, адже Бог творить те, що каже.  Цар Давид не приховує гріха, але його нищить і перекреслює. Господь викорінює гріхи, не так як це роблять у хімчистці, коли лише видаляють плями. Тому каянник наново стає чистим, кожна пляма викорінена і тепер він біліший від незайманого снігу.

«Ми, грішники, – мовив Папа Франциск, – разом із прощенням стає новим створінням, сповненим Святим Духом і радістю. Для нас починається нова дійсність: нове серце, новий дух, нове життя. Ми, грішники, що отримали відпущення гріхів і прийняли Божу благодать, можемо навіть навчити ближніх, щоб більше не грішили.

У псальмі 51-му далі читаємо: «Серце чисте, створи мені, Боже, і духа правого віднови в нутрі моїм. Вкажу беззаконним дороги Твої, і нечестиві до Тебе навернуться» (Пс 51 12.15)

Завершуючи пояснення псалма, Папа Франциск сказав: «Боже прощення є тим, чого ми всі потребуємо і воно є найпрекраснішим знаком Його милосердя. Це дар, який кожен грішник, якому відпущені гріха, покликаний поділити з кожним братом і сестрою, яких зустрічає. Це всі ті, який Господь поставив поруч нас: родина, друзі, колеги, парафіяни… усі вони, так як і ми, потребують Божого милосердя. Як це прекрасно отримати прощення, але також кожен з нас, якщо хоче відпущення гріхів, в свою чергу мусить прощати».

Святіший Отець закликав вірних, після того, як скоять гріх, не боятись простягнути руку до Бога, який завжди допоможе і Своїм прощенням приверне нам втрачену гідність.

На закінчення, як завжди, повчання Папи було коротко підсумовано французькою, англійською, німецькою, іспанською, португальською, польською та арабською мовами. Святіший Отець привітав окремі групи прочан, а також дітей, молодь, хворих та молоді подружні пари.

 

матеріали сторінки: Радіо Ватикан