Представник Одеського екзархату взяв участь у конференції про міграційні процеси

Представник екуменічної комісії Одеського екзархату, Роман Назаренко, взяв участь у конференції щодо міграційних процесів у Європі та Україні яка проходила 3 грудня у Києві.

Події останніх років та міграційна криза у Європі поставили нові виклики перед релігійним середовищем. І саме від відповіді духовних лідерів залежить, яким чином може змінитись суспільство. Про спільність християн та мусульман, про взаємну роботу над примиренням та допомоги говорили під час круглого столу «Майбутнє християнсько-мусульманських відносин у Європі в контексті сучасних міграційних процесів».

Представник від Одеського екзархату, докторант Тілбургзького університету Роман Назаренко, привів приклад інтеграції мусульман у європейську країну Нідерланди. Чисельні громади мусульман розселені у багатьох містах (Амстердам, Гаага, Утрехт, Роттердам), Зараз в Нідерландах функціонують близько 380 мечетей, окрім культурних ісламських центрів та приватних шкіл.

Активна інтеграція мусульман у країну почалась 50 років тому, коли держава потребувала кваліфікованих працівників. Мусульмани з Туреччини, Марокко та колонії у Південній Америці Суринам отримали освіту та залишились у Нідерландах. На тлі закриття християнських церков через відсутність вірян, влада видавала субсидії на будівництво мечетей та дозволила відкривати приватні медресе.

Перші серйозні проблеми почались у 2003 році, коли уряд Нідерландів дозволив діяльність Європейської арабської ліги. Риторика лідера Джаміля Джавада викликала насторогу серед мешканців. Резонансу набуло й вбивство відомого режисера Тео Ван Гога у 2004-му, коли його застрелив мусульманин за фільм про становище жінок в ісламських країнах. Це викликало хвилю нападів на мусульман та ісламські школи. Тоді на політичній арені почала активно діяти партія Свобода, чий лідер закликав «зупинити мусульман біля кордону, бо ми втратимо країну через політкорректність». Лунали й звинувачення в тому, що всі мусульмани є терористами.

На тлі непорозумінь, існує успішний досвід примирення. У місті Утрехт, де 30% населення складають мігранти, впровадили експеримент з поліцією. П’ять років тому поліцейських та мігрантів почали знайомити та налагоджувати діалог між ними у спеціальній академії. Більше того, кожен дільничий мав відвідувати мечеті, знайомитись з вірянами та імамом. У приміщенні, де збираються учасники діалогу, є кімната для молитов. Результатом стало зменшення конфліктів, а також поява мусульман-поліцейських.

За словами Романа Назаренка, релігійність у Європі падає на тлі активного розвитку ісламу. Однак навіть до 2050 року, за даними Pew Research Center, мусульмани складатимуть усього 10% європейського населення (сьогодні близько 5%). При цьому справжнім ворогом міжрелігійного діалогу є фундаменталісти та радикалісти, які створюють напругу через хибні уявлення про релігію.

 

Прес-служба Одеського екзархату

на основі матеріалів:  Релігійно-інформаційної служби України

{gallery}stories/15.12.15{/gallery}