У Римі (Італія) завершився Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, що тривав з 3 по 13 вересня в Українській папській колегії святого Йосафата. Його головна тема — «Душпастирський супровід постраждалих від війни». Це був найбільший Синод Єпископів УГКЦ, адже в ньому взяло участь 45 єпископів і номінований єпископ Нью-Вестмінстерської єпархії.
Вранці після Божественної Літургії Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав подякував цьогорічному духовному провіднику о. Робертові Лисейку. Глава Церкви зазначив, що це, мабуть, уперше проповідником на Синоді став протоархимандрит Чину святого Василія Великого, і додав: «Як зазначив один із наших владик, ви мало говорили, та багато сказали».
«Синод Єпископів — це не лише момент зустрічі чи інтенсивної праці, а й глибокий молитовний досвід», — додав Блаженніший Святослав, побажавши о. Робертові проводу й усіх дарів Святого Духа для здійснення його нелегкого та відповідального служіння.
Традиційно свічку і книгу Святого Євангелія несли наймолодші єпископи: о. Михайло Квятковський, номінований єпископ Нью-Вестмінстерської єпархії, — свічку, а владика Володимир Фірман, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, і владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії, — Євангеліє.
Враженнями від цьогорічного Синоду Єпископів УГКЦ поділився владика Кеннет Новаківський, єпископ єпархії Пресвятої родини з осідком у м. Лондон (Великобританія): «Наші вірні сьогодні зосереджені в Ірландії, Північній Ірландії та Великобританії. Цей Синод мені видається дуже успішним. Ми мали можливість поспілкуватися не лише з Папою Франциском, але і з багатьма його помічниками в різних дикастеріях. Також мали зустріч із нашим попереднім Апостольським нунцієм у Великобританії архиєпископом Клаудіо Ґуджеротті. Мені видається, що ці розмови були дуже відкритими і щирими. Ми повідомили Його Святості те, що нас болить. Він послухав нас. Як на мене, це був великий крок з його сторони, щоби зцілити ті рани, які ми тепер відчуваємо. Тож я повертаюся до Великобританії, до нашої єпархії, із великою надією та оптимістичним настроєм», — мовив архиєрей.
Говорячи ж про унікальність цьогорічного зібрання, владика Кен звернув увагу на те, що його учасниками стали відразу 45 єпископів. «Це — велика кількість. Тож ми маємо бути щасливими через це. Думаю, що під проводом Блаженнішого Святослава ми все більше розвиваємо нашу Церкву не тільки в Україні, а й у всьому світі. Відчуваю, що наші єпископи єдині, що ми будуємо єдність нашої глобальної Української Греко-Католицької Церкви», — сказав єпископ лондонської єпархії.
Важливість цьогорічного Синоду Єпископів відзначив і владика Давид Мотюк, єпископ Едмонтонської єпархії УГКЦ: «Дякуємо Богові за можливість для усіх єпископів знову зустрітися. Особливо гарно, що це відбувається в Римі. Очевидно, що під час Синоду обговорюють різні теми, але найважливіше, що ми мали нагоду зустрітися із Святішим Отцем як нашим батьком, батьком Католицької Церкви. Також, перебуваючи зі Синодом у Римі, ми змогли знову відновити нашу єдність, особливо з першими апостолами святими Петром і Павлом. Вірні Едмонтонської єпархії мають велику пошану та ревно моляться до святих апостолів Петра і Павла, адже маємо відпуст на їхнє свято в Мондері, де розпочинала своє становлення наша Церква. Ця єдність і зустріч, молитви Святішого Отця за наших вірних в Україні та різних куточках світу — це великі дарунки усім нам».
Завтра, 14 вересня, за підсумками Синоду в Українській папській колегії святого Йосафата відбудеться пресконференція, у якій візьмуть участь Блаженніший Святослав та члени Постійного Синоду УГКЦ. Початок о 11:30 (за римським часом).
Детальну інформацію про Синод Єпископів 2023 року можна знайти тут.
Офіційний комунікат і постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року, який відбувся у Римі (Італія) 3–13 вересня, будуть опубліковані згодом.
Департамент інформації УГКЦ